Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w konkursie ornitologicznym organizowanym przez Park Narodowy „Ujście Warty” – „Przestrzeń przyjazna ptakom” konkursie pod patronatem kuratorium. Konkurs obejmował kilka etapów i trwał od października do kwietnia.
Tym razem etap szkolny oparty na teście wiedzy należał do Karoliny Nowogram, Mai Sochackiej i Joanny Łyczkowskiej – uczennic klas 8.
Dziewczęta stworzyły drużynę, która początkowo rywalizowała z ponad dwudziestoma szkołami z województwa. Drugi etap konkursu, to wybór obszarów obserwacji na terenie gminy, zlokalizowanie i sfotografowanie ptasich stołówek i schronień oraz stworzenie dokumentacji w postaci prezentacji, po to aby zdobyć wiedzę potrzebną do dalszych prac. Dalej analiza terenu szkoły pod kątem schronień i stołówek oraz opracowanie w formie graficznej przestrzeni wokół szkoły w taki sposób, aby była ona jak najbardziej sprzyjająca ptakom. Dziewczęta stworzyły plany terenu oraz dodatkowo makietę, na której umieściły szkołę i budynki ją otaczające oraz boisko i teren nowej hali sportowej.
Oto kilka nowych rozwiązań, które uczestniczki konkursu chciałyby wprowadzić na terenie szkoły :
- Strefa ciszy - jest to teren odosobniony, będący miejscem relaksu i odpoczynku, w którym dominują rośliny i drzewa sprzyjające ptakom, będą tam stołówki i kryjówki. W strefie ciszy umieszczono ławki, na których będzie można posiedzieć w ciszy, posłuchać śpiewu ptaków, jest też tam stanowisko obserwacyjne z lornetkami. Nie będzie można używać tam telefonów komórkowych. To miejsce ma pomóc także dzieciom potrzebującym wyciszenia, ma ułatwić kontakt z przyrodą, pomóc dostrzec jej piękno.
-ogródek kwiatowy z kwietną łączką - sąsiaduje on z północną ścianą nowej hali, na której umieszczono budki lęgowe dla ptaków, aby mogły bezpiecznie rozmnażać się, ustawiono tam kilka ławeczek w otoczeniu drzew i kwiatów. Na tym terenie doskonale sprawdzi się kompostownik, do którego będzie można wrzucać przekwitłe kwiaty i chwasty.
- na terenie szkoły umieszczono kilka sztucznych karmników
- posadzono żywopłoty z ligustru irgi i bukszpanu oraz pnącza dają one schronienie
i pożywienie w różnych porach roku, a gdy urosną tworzą bezpieczne miejsca do gniazdowania.
-zadbano o krzewy sprzyjające ptakom min. bez , kalina morwa, dzika róża, dereń.
- zimą doskonale sprawdzą się pozostawione na drzewach owoce jarzębów i jarząbino-grusze
- zadbano o fontannę i poidła w różnych miejscach terenu szkoły.
- Wolny teren obsadzono trawą, ptaki będą mogły jeść żyjące tam owady.
- w trosce o los jaskółek nagrano film we współpracy z Młodymi Strażnikami Przyrody i udostępniono na stronie szkoły – apel do mieszkańców Słońska z prośbą o umożliwienie gniazdowania jaskółkom.
- projekt przedstawiono dyrekcji, uzyskał on aprobatę realizacji części zadań.
Prezentacje odesłało ostatecznie 16 szkół z czego 10 zaproszono do finału, w tym naszą drużynę.
8 kwietnia w ośrodku Edukacyjno-muzealnym w Słońsku odbył się finał konkursu, polegający na zaprezentowaniu prezentacji przez poszczególne drużyny. Nasze dziewczęta były najlepsze, zajęły 1 miejsce i uzyskały tytuł laureata (punkty na świadectwie ukończenia szkoły), tytuł Młodego Ornitologa 2024 oraz liczne nagrody. Pomimo stresu związanego z wystąpieniem przed liczną publicznością poradziły sobie na medal!
Gratuluję i zachęcam uczniów do udziału w kolejnej edycji konkursu organizowanego przez Park Narodowy „Ujście Warty” w następnym roku szkolnym.
Małgorzata Dybka – szkolny opiekun konkursu