Nasi uczniowie byli najmłodszą ekipą i jak się okazuje najbardziej profesjonalną, bo zajęli pierwsze miejsce!!! Drugie miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej
w Stawie, a laureatami trzeciego miejsca zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10
w Gorzowie Wlkp.
Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym zadaniem było poszerzenie wiedzy nt. środowiska życia ptaków, sposobu zdobywania pokarmu, schronieniach, przystosowania do lotu, przystosowania do siedliska. Dzięki temu poznali ptaki Parku Narodowego „Ujście Warty”, rozwiązywali test wiedzy ornitologicznej przygotowany przez pracowników Parku
i zaklasyfikowali się do drugiego etapu konkursu.
Dalej uczestnicy konkursu musieli zastanowić się nad obszarem dalszych badań, dlatego wybrali tereny blisko swoich miejsc zamieszkania: osiedle „Górka” – teren silnie przekształcony przez człowieka oraz obszar prawie niezmieniony kulturowo, we wsi Ownice, w okolicy lasu. Uczniowie chcieli porównać te tereny i zobaczyć gdzie lepiej mają ptaki, które zostają na zimę.
Z pomocą opiekuna konkursu pobrali mapę z Google Maps, by na badanych obszarach wyszukiwać ptasie kryjówki i karmniki naturalne, półnaturalne i sztuczne.
Podczas badań terenowych doszli do wniosku, że brakuje ptakom pożywienia, zarówno na „Górce” jak i w Ownicach. Kilkakrotnie spadł śnieg i przykrył naturalne karmniki i niektóre ptasie kryjówki.
Postanowili pomóc, uczynić swoje tereny swoistym Eldorado, dlatego w swoje działania włączyli dzieci z klas I- III, które przynosiły olbrzymie ilości ziaren, rolki po papierze, worki po owocach i warzywach. Z przyniesionych darów, włączając dzieci przebywające w świetlicy, wykonali karmy dla ptaków, które zostały rozwieszone na badanych obszarach, a także w okolicy szkoły i w Głuchowie. Następnie obserwowali, kto odwiedza karmniki oraz uzupełniali braki.
Zauważyli sikorki, gile, wróble, zięby, gołębie, kosy, sroki, szpaki i kawki. Na obserwowanym terenie w Ownicach, z uwagi na obecność rzeki i stawów zaobserwowano ptactwo wodne: czaple, kormorany, zimorodki, kaczki, łabędzie.
Zadania, które wykonywali były czasochłonne, ciekawe, wymagały skupienia, pogłębienia wiedzy, zaangażowania oraz włączenia pomocników z klas I-III SP, a także wyciszenia w czasie obserwacji.
Kolejnym zadaniem było przygotowanie prezentacji komputerowej z zapisanymi wnioskami badań.
Tak więc pracy było co niemiara! Ale opłacało się, nasi uczniowie zdobyli tytuł laureata, miejmy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości poszerzeniem pasji ornitologicznych, a uzyskane punkty kuratoryjne pomogą dostać się naszym uczniom w przyszłości do wymarzonej szkoły. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu.
Szkolny opiekun konkursu - Małgorzata Dybka