Zanim przystroimy koszyczki i pomalujemy pisanki, czeka nas Niedziela Palmowa.
Niedziela Palmowa poprzedza Wielki Tydzień. To pamiątka po uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uwielbienia, jakim obdarzyła Go ludność tego miasta.
Wspominając to wydarzenie święcimy w kościołach palmy. Są one symbolem hołdu składanemu Jezusowi. W religii chrześcijańskiej gałązka wierzby symbolizowała zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy. Zdobiono ją również innymi zielonymi roślinami, np. używano cisinę (podobno posiadała właściwości lecznicze), gałązki borówek, bukszpan, barwinek. Dodawano sztuczne lub suszone kwiaty oraz wstążeczki. Z gotowymi, kolorowymi palmami szło się do kościoła w celu ich poświęcenia. Następnie po nabożeństwie zabierano je do domu i kropiono nimi chałupę, obejście i bydło w oborze. Dawniej wierzono, że palmy wielkanocne mają magiczną moc. Przypisywano im między innymi ochronę przed chorobami oraz gwarancję dobrych plonów. Uderzano się, lub chociaż dotykano palmami aby przekazywać sobie ich życiodajną moc. Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Zasuszona palma wielkanocna zapewnia w domu płodność, zdrowie i bogactwo aż do zimy. Tuż przed kolejną Wielkanocą należy spalić starą palmę. Nie wyrzucajmy jej jednak do śmieci, bo przyniesie to pecha!
Czy jest coś ważniejszego, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom niż nasza rodzima tradycja? Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności. Dziś rzadko już samemu wykonuje się palmy w domu. Można je dostać w każdym sklepie. Dlatego, aby popularyzować tradycję wykonywania palm wielkanocnych z inicjatywy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej zorganizowano konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną dla dzieci klas 0 – III Zespołu Szkół oraz przedszkolaków Przedszkola Samorządowego. Konkurs ten ma na celu pogłębić wiedzę na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzać aktywność twórczą. Konkurs organizowany jest już od kilkunastu lat, cieszy się dużą popularnością wśród uczniów i stał się tradycją w naszej szkole. Palmy dziecięce można podziwiać w Niedzielę Palmową podczas procesji, która dzięki nim jest barwna i kolorowa.
Przy typowaniu najlepszych i najpiękniejszych konstrukcji brano pod uwagę szereg wytycznych. Ważne jest wykonanie, staranność, dbałość o szczegóły, ale także oryginalność i pomysłowość. I wcale nie chodzi o to, by była ona największa. Ważny jest jej wygląd, ale także jej funkcje magiczne jak w dawnej kulturze ludowej. Palmy z roku na rok są coraz piękniejsze i bardziej pomysłowe, dlatego bardzo trudno jest wybrać tą najładniejszą.
Prace oceniane były w kategorii – palma grupowa.
W tegorocznym konkursie nagrodzeni zostali:
KATEGORIA PALMA GRUPOWA
I miejsce
klasa II B (wychowawca Maria Pryputniewicz)
grupa przedszkolna ŻABKI (wychowawca Kamila Czujkowska)
grupa przedszkolna MYSZKI (wychowawca Martyna Skrzypczak)
II miejsce - palma klas III i I
klasa III A (wychowawca Mirosława Lipień)
klasa III B (wychowawca Elżbieta Stępień)
klasa III C (wychowawca Marta Gacek)
klasa I A (wychowawca Marzanna Maksym)
klasa I B (wychowawca Martyna Maliszewska)
II miejsce
grupa przedszkolna MISIE (wychowawca Emilia Kozakiewicz)
grupa przedszkolna SMERFY (wychowawca Malwina Łobaczewska)
III miejsce
grupa 0 „ SÓWKI ” (wychowawca Kamila Wojtala)
palma klasy II A i C - klasa II A (wychowawca Krystyna Jasinowska)
klasa II C (wychowawca Dorota Pokaczajło)
grupa przedszkolna SMYKI (wychowawca Beata Cholewicka)
grupa przedszkolna BIEDRONKI (wychowawca Joanna Matkowska - Krzyżanowska)
grupa przedszkolna MOTYLKI (wychowawca Paulina Adamowska)
Chociaż wyłoniono najładniejsze i najciekawsze palmy to w naszym konkursie nie było przegranych, ponieważ wszystkie dzieci otrzymały słodkie nagrody dzięki hojnym sponsorom, którym dziękujemy za wsparcie:
RADA RODZICÓW PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W SŁOŃSKU, GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Autorom wszystkich prac należą się słowa ogromnego uznania za pomysł i ciekawe, często bardzo oryginalne wykonanie.
Elżbieta Stępień
Maria Pryputniewicz