W pierwszym dniu, o godzinie 05.00, wyjechaliśmy ze Słońska do Wieliczki. W Wieliczce dzieci zwiedziły Kopalnię Soli, która jest unikatem na skalę europejską i światową. Jej podziemna trasa turystyczna, utworzona w XVIII i XIX w., mierzy ok. 3000 metrów, a rocznie zwiedza ją prawie milion osób. Nasi podróżnicy dowiedzieli się wiele o historii i tajemnicach Kopalni. Pełen wrażeń dzień I. zakończono w krakowskim motelu.
W dniu II. uczniowie odwiedzili najważniejsze zabytki Krakowa. Niestrudzenie i wesoło wędrowali, po Starym Mieście i Rynku Głównym, przemierzając Sukiennice i oglądając kościół Św. Wojciecha. Weszli do wieży ratuszowej, zwiedzili Kościół Mariacki i zabytkowy budynek uniwersytecki – Collegium Maius. Z uwagą wysłuchali hejnału z wieży mariackiej.
Na trasie wycieczki znalazł się, też Zamek Królewski na Wawelu. Odwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną Św. Stanisława i Św. Wacława, czyli katedrę wawelską i obejrzeliśmy Dzwon Zygmunt, zwany także Dzwonem Zygmunta. Z należytym szacunkiem zwiedzaliśmy groby królewskie i Kaplicę Zygmuntowską.
Smok Wawelski, mimo wszelkich naszych obaw, okazał się być sympatycznym, przemiłym gospodarzem Krakowa. Dzisiaj nie jada już dziewcząt, a mięso w ogóle podobno mu szkodzi. Serdecznie przyjął nas nad piękną Wisłą, a na naszą specjalną prośbę, wykonał długo oczekiwany numer – popisowe zianie ogniem. Na pożegnanie, z wyraźnym wzruszeniem machał skrzydłami…
Dzień II. zakończyliśmy spacerem piękną, zabytkową i tłoczną ulicą Floriańską. Odwiedziliśmy też zbrojownię - Barbakan.
W dniu trzecim, cała wyprawa udała się do największego Parku Rozrywki w Polsce – Energylandii w Zatorze, gdzie dzieci miały zapewnione wiele atrakcji i przygód.
Serdeczne podziękowania należą się opiekunom wycieczki : Pani Marzenie Downar – Zapolskiej, Pani Sarze Młynarskiej i Panu Arturowi Wysokińskiemu.
Szczególne podziękowania kieruję do wszystkich dzieci za wspaniałe zachowanie podczas wycieczki.
Kierownik wycieczki- Barbara Lula